Dbaj o zdrowie – SM to nie wszystko!

kategorie: Default/Porady

 

Troska o kwestie związane ze stwardnieniem rozsianym może pochłonąć tak bardzo, że nie starcza już czasu i energii na inne ważne aspekty zdrowia, takie jak np. opieka stomatologiczna czy ginekologiczna. Niestety, chorzy na SM nie są ani zwolnieni z obowiązku okresowych badań, ani też nie są mniej narażeni na inne dolegliwości. Aby czuć się dobrze, nie wystarczy regularnie odwiedzać neurologa i brać leków immunomodulujących.

Skup się na sobie

Pamiętaj, że możesz czuć się wspaniale, nawet jeśli masz SM. Warto poprawić swoje samopoczucie, dostrzegając i zaspokajając podstawowe potrzeby związane z ciałem i duszą, zapewniając sobie:

  • odpowiedni czas odpoczynku;

  • stosując metody pozwalające obniżyć nadmierny stres;

  • zaspokajając potrzeby duchowe;

  • jedząc zdrową żywność;

  • wdrażając odpowiednie ćwiczenia.

Poczucie równowagi psychicznej jest niezwykle istotne. Na zdrowe i szczęśliwe życie składa się czas na pracę, jak i czas na odpoczynek, rekreację, bliskość z innymi ludźmi. Twoim zadaniem jest takie zadbanie o siebie, aby SM nie pochłaniało więcej czasu, energii i zasobów Twojej rodziny, niż to naprawdę konieczne.

Badaj się regularnie!

Mimo że dla większości osób SM jest już wystarczają trudnością, nie chroni ono przed żadnymi innych chorobami. Niektórzy pacjenci zgłaszają, że rzadziej zapadają na grypę i przeziębienie niż wcześniej (może mieć to związek ze zwiększoną reakcją immunologiczną), jednak należy przygotować się na dokładnie taką samą częstotliwość zachorowań, jaką cechują się zdrowi ludzie. Większość chorych na SM umiera na takie same schorzenia jak inni: nowotwory, choroby serca, udary – dlatego masz obowiązek dbać o swój stan zdrowia.

Potraktuj dietę poważnie

Chociaż wiele diet wypromowano na takie, które są w stanie wyleczyć stwardnienie rozsiane, nie potwierdzono skuteczności żadnej z nich w kontrolowanych badaniach naukowych. Jak każdy człowiek, najwięcej skorzystasz ze zdrowej, zbilansowanej diety, zawierającej rekomendowaną ilość składników odżywczych dla osoby w Twoim wieku.

USDA (United States Department of Agriculture) stworzyły nową, bardziej spersonalizowaną piramidę żywieniową, której kształt uzależniono od wieku, płci i rodzaju aktywności, jednak bez względu na to, czy jesteś mężczyzną, kobietą i jak aktywnie spędzasz czas, najwięcej korzyści przynosi dieta, która zawiera owoce, warzywa, zboża, chude mięso (lub substytuty mięsa), a także dostarcza tylko tyle kalorii, ile potrzebujesz.

Na podstawie książki Rosalindy Kalb, Nancy Holland i Barbary Giesser „Multiple Sclerosis for Dummies”.