5 mitów o SM

kategorie: Default/Porady

Jeśli słyszałeś chorobie przed diagnozą, sam wiesz, że nie mogło to być nic dobrego. Najprawdopodobniej docierały do Ciebie informacje o wózkach inwalidzkich, pielęgniarkach domowych, a nawet o śmierci z powodu SM. Oto 5 mitów, które pomogą rozwiać wątpliwości.

SM to choroba śmiertelna

Być może słyszałeś o kimś, kto umarł z powodu SM. Faktem jest jednak, że większość chorych umiera na raka, choroby serca, zawał, czy w wypadkach – tak jak inni ludzie bez chorób przewlekłych. Długość życia z SM jest właściwie taka sama jak bez. Oczywiście, są czynniki ryzyka, które mogą życie chorego na SM skrócić, np. gwałtownie postępująca postać, w której zaatakowane są ośrodki oddychania. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko i nie jest typowe.

Każdy chory będzie jeździł na wózku

Bywa tak, że chory na SM jest zbyt słaby, by chodzić o własnych siłach. Prawdą jest jednak, że dwie trzecie pacjentów chodzi samodzielnie. Dodatkowo, jedna trzecia chorych ma łagodną postać i nigdy nie będzie niepełnosprawna.

Skoro nie ma lekarstwa, nie można nic zrobić

Prawda – nie ma lekarstwa na SM. Ale nie oznacza to, że nic nie można robić, aby poprawić samopoczucie i sprawność. Pocieszające jest to, że w ciągu ostatnich kilku lat medycyna poczyniła niesamowite postępy i naukowcy wciąż szukają lekarstwa. Są nawet szanse, że znajdą je w trakcie Twojego życia. Dopóki tak się nie stanie, dbaj o zdrowie, suplementuj najważniejsze witaminy i minerały wspomagające mózg, bądź aktywny fizycznie.

Osoby z SM nie powinny być narażone na stres

Jedną z pierwszych rzeczy jaką możesz usłyszeć od rodziny, a nawet od lekarzy jest to, że stres źle na Ciebie wpływa. W istocie wpływa na Ciebie tak samo jak na zdrowych, a powiązania między stresem a chorobą nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Nadmierne unikanie stresujących wydarzeń może stać się… stresujące. Walcz o spokój tak, jakbyś był zdrowy. Stres nie jest dobry dla nikogo.

Chorzy na SM nie powinni mieć dzieci

Już w 1950 roku przeprowadzono badania na temat ciąży przy SM. Nie trzeba jednak naukowych dowodów na to, że chore kobiety i mężczyźni mogą mieć zdrowe i szczęśliwe dzieci. Nie ma to też długofalowego wpływu na rozwój choroby. Odnotowano zwiększoną liczbę rzutów po połogu, jednakże w dłuższej perspektywie stan zdrowia nie pogarsza się.

Naturalne leczenie jest bezpieczniejsze

Nie daj się zwieść informacjom na opakowaniach, że naturalne produkty są bezpieczniejsze. Niektóre z nich nie zostały nawet przebadane! Wybieraj suplementy z pozwoleniami, które można kupić w aptece lub sklepach specjalistycznych, a nie na osiedlowym bazarze. Nawet naturalny produkt może być skażony, toksyczny i może powodować skutki uboczne.

Na podstawie książki Rosalindy Kalb, Nancy Holland i Barbary Giesser „Multiple Sclerosis for Dummies”.