Olej z wiesiołka

kategorie: Default/Leczenie/Leczenie alternatywne/Suplementacja

Oenothera znana jako wiesiołek pochodzi z Północnej i Południowej Ameryki. Uprawiano ją również w Egipcie jako tradycyjne lekarstwo na przeróżne choroby. Ekstrahowano z niej olej, który zawiera wysokie dawki nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ekstraktów z różnych odmian Oenothera używa się również jako antyoksydantów mających właściwości przeciwnowotworowe. Badania wykazują również wpływ oleju z wiesiołka na układ odpornościowy.

Co takiego ma w sobie wiesiołek?

Olej z wiesiołka bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – kwasu linolowy i gamma-linolenowy.

ALA (kwas linolowy) metabolizuje się w organizmie do niezwykle istotnych produktów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów. Podawany w dużych dawkach łagodzi objawy cukrzycy i atopowego zapalenia skóry. GLA natomiast (gamma-linolenowy) wpływa na przebieg chorób takich jak miażdżyca, choroby krwi, atopia, redukuje także stany zapalne. Istnieją również kliniczne dowody na to, że wpływa na schorzenia neurologiczne, w tym stwardnienie rozsiane poprzez regulowanie funkcji mózgu i przewodnictwa nerwów.

Innymi źródłami GLA i LA są np.:

  • olej z ogórecznika

  • ryby

  • nasiona czarnej porzeczki.

Należy pamiętać o tym, że organizm nie potrafi samodzielnie wyprodukować ani LA, ani GLA, więc należy dostarczać je z pożywieniem lub w postaci suplementów. Co więcej, kwasy te są niezbędne, tym bardziej należy zadbać o odpowiednią podaż, i jak wskazują badania – wysokie dawki.

Wyniki jednej z prób klinicznych wskazują, że suplementacja LA i GLA obniżyła długość i uciążliwość rzutów u badanych. Efekt ten nie wystąpił przy niskich dawkach, co sugerowałoby większe zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe u chorych na SM.

Oba kwasy wpływają na kondycję skóry, jednakże podawane w formie maści lub kremów przechodzą wyłącznie do warstwy rogowej naskórka, natomiast przyjmowane doustnie oprócz tego, że działają na skórę właściwą, zaczynają być syntetyzowane przez organizm.

Badania wskazują również na to, że u dorosłego człowieka, który nie spożywa regularnie ryb bogatych w kwasy omega-3, zarówno ilość jak i stosunek kwasu omega-3 do omega-6 nie jest prawidłowy. Zaleca się zatem wzbogacenie diety o produkty rybne ( 2-3 posiłki rybne tygodniowo – ok. 300 g mięsa) lub właściwą suplementację a także zadbanie o odpowiednie proporcje omega-6 i omega-3 (4-5:1)

Oprócz tego, leczniczo powinny przyjmować osoby starsze, ludzie narażeni na infekcje, palący papierosy, nadużywający alkohol, z podwyższonym poziomem cholesterolu. Zaburzenia w odpowiednim wchłanianiu mogą wywoływać również glikokortykosteroidy, czyli np. dożylne kuracje sterydowe podczas rzutu.

Ewa Materac, Zbigniew Marczyński, Kazimiera Henryka Bodek, ROLA KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3 I O
W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA
, Łódź 2013

Polyunsaturated fatty acids in treatment of acute remitting multiple sclerosis, Br Med, 1978