ALA – kwas alfa-liponowy

kategorie: Default/Suplementacja

Znajduje się w każdej komórce naszego ciała. Atakuje wolne rodniki, jest naturalnym antyoksydantem, czyli substancją wspierającą mechanizmy obronne organizmu. W książce „ Alpha Lipoic Acid Breakthrough: The Superb Antioxidant That May Slow Aging, Repair Liver Damage, and Reduce the Risk of Cancer, Heart Disease, and Diabetes dr Burt Berkson nazywa go ostatecznym antyoksydantem. Dzięki rozpuszczalności zarówno w wodzie jak i w tłuszczach pozwala chronić komórki od wewnątrz jak i na zewnątrz. Jest wykorzystywany między innymi w leczeniu polineuropatii cukrzycowej, zatrucia metalami ciężkimi i grzybami, a także w schorzeniach wątroby. Tak jak kwasy omega-6, przynosi efekty lecznicze w terapii EAE, czyli zwierzęcej odmiany stwardnienia rozsianego.

Z pierwszego klinicznego raportu na temat powiązań ALA i stwardnienia rozsianego wynika, że dawka doustna kwasu alfa-liponowego oscylująca w granicach 1200 mg była bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów i podniosła jego poziom we krwi u prawie wszystkich chorych. Pomimo stosunkowo niskiej dozy i krótkiego czasu badan wyniki sugerują, że ALA obniża poziom dwóch markerów immunologicznych świadczących o aktywności SM – MMP-9 i SICAM-1, które związane są z migracją komórek w ośrodkowym układzie nerwowym. ALA tę migrację utrudnia. Podniesiony poziom MMP-9 koreluje z ujawniającymi się po podaniu gadoliny aktywnymi zmianami z mózgu. Kwas alfa-liponowy działa zatem podobnie jak interferony – obniża zdolność komórek-T do wędrowania po układzie nerwowym. Nie wiadomo dokładnie, jak przebiega mechanizm obniżania przez ALA markerów immunologicznych, ale istnieją dowody na to, ze wpływa na procesy zapalne.

W skrócie – kwas alfa-liponowy i najprawdopodobniej inne kwasy omega-3 w odpowiedniej dawce zapowiadają obiecujące wyniki w terapii SM, wymagają jednak dodatkowych badań dotyczących sposobu podawania i ilości. Dr Burt Berkson podawał swoim pacjentom ALA dożylnie. Stosował go w terapii m.in. raka trzustki, czyli jednego z najtrudniejszych do wyleczenia nowotworów.

ALA występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, np w wątrobie, nerkach i sercach zwierzęcych, najwięcej natomiast jest go w warzywach takich jak brokuły i szpinak. Można go znaleźć również w nasionach lnu, oleju rzepakowym, orzechach włoskich. Niewielkie ilości kwasu alfa-liponowego zawierają też pomidory, groszek i brukselka.

W inne kwasy omega-3 (DHA, EPA) bogate są migdały, skorupiaki, tofu, a także ryby – anchois, łosoś, lufar, śledzie, makrela, sardynki, tuńczyk.

Na podstawie:

Lipoic acid in multiple sclerosis: a pilot study V Yadav, G Marracci, J Lovera, W Woodward, K Bogardus, W Marquardt, L Shinto,
C Morris and D Bourdette.,The Effects of Omega-3 Fatty Acids on Matrix Metalloproteinase-9 Production and Cell Migration in Human Immune Cells: Implications for Multiple Sclerosis, Lynne Shinto, Gail Marracci, Lauren Bumgarner, and Vijayshree Yadav, http://healthyeating.sfgate.com/food-sources-alphalipoic-acid-1552.html