Jakie sporty może uprawiać osoba z SM?

kategorie: Default/Porady

Nie musisz być zawodowym sportowcem, aby zachować kondycję fizyczną. Istnieje wiele aktywności, które mogą być uprawiane przez ludzi chorych na SM. Oto kilka wartych spróbowania.

Aktywność w chłodnym basenie

Prawie wszyscy chorzy na SM źle znoszą nadmierną temperaturę otoczenia, dlatego większość czuje się dobrze w wodzie nie cieplejszej niż 26-29 stopni Celsjusza. Wyporność sprawia, że pływanie czy aerobic są stosunkowo bezpieczne nawet dla tych, którzy mają słabe mięśnie lub kłopoty z równowagą.

Ćwiczenia aerobiczne

Aeroby to każde ćwiczenia, które zwiększają puls i częstotliwość oddychania. Szybki spacer, bieg na zewnątrz lub w domu na bieżni, rower stacjonarny lub zwykły to czynności, które kojarzone są z aerobami wymagającymi kondycji i samozaparcia. Możesz jednak zwiększyć częstotliwość oddychania i podwyższyć puls nie tylko biegając, ale także siedząc na krześle i wykonując energiczne skłony. Piętnaście minut dziennie wystarcza, aby odczuć pozytywne skutki ćwiczeń. Możesz również podzielić ten czas na krótsze odcinki – trzy razy dziennie po pięć minut również przyczynia się do Twojego dobrego samopoczucia.

Joga

To idealna forma ćwiczeń bez rywalizacji. Jest kombinacją technik odpowiedniego, zdrowego oddychania i ruchów, które poprawiają elastyczność i równowagę. Joga jest również świetnym ćwiczeniem wspomagającym walkę ze stresem.

T’ai Chi

Łagodna sztuka wojenna składająca się z powolnych ruchów. Tak jak joga zwiększa elastyczność i siłę mięśni, poprawia równowagę, redukuje stres.

Rozciąganie

Ćwiczenia takiego typu są niezwykle istotne dla zwiększenia elastyczności mięśni, zwłaszcza jeśli doświadczasz napięcia spastycznego.

Ćwiczenia siłowe z ciężarkami lub na maszynach

Taka aktywność pomaga wymodelować mięśnie, a także zwiększyć ich elastyczność i wytrzymałość. Pamiętaj jednak, że podnoszenie ciężarów nie sprawi, że mięśnie zniszczone przez SM staną się silniejsze. Jeśli nerw stymulujący pracę mięśni zostanie zniszczony, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że zwiększy siłę dzięki ćwiczeniom, jednak trening siłowy może poprawić pracę tych struktur, które znajdują się w sąsiedztwie słabych i dzięki temu mogą skompensować one działanie mięśni niepracujących prawidłowo.

Terapeutyczna jazda konna

Wspomaga równowagę i siłę (pomyśl tylko, jak wiele wysiłku musisz włożyć, aby utrzymać się na jadącym koniu!) Wpływa również na rozciągnięcie mięśni nóg dotkniętych napięciem spastycznym.

Jak widać, masz wiele możliwości, aby być w ruchu i uprawiać aktywność fizyczną. Zanim zaczniesz, porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym, czy w Twoim przypadku istnieją jakieś przeciwwskazania do uprawiania danej dyscypliny i czy jest ona dla ciebie bezpieczna. Eksperymentuj z nowymi sportami, aby dobrać najlepszy i sprawiający najwięcej radości. Pamiętaj, że najlepsze ćwiczenia to takie, które lubisz tak bardzo, by wykonywać je regularnie i z przyjemnością.

Na podstawie książki Rosalindy Kalb, Nancy Holland i Barbary Giesser „Multiple Sclerosis for Dummies”.