Masaż

kategorie: Default/Leczenie/Porady

Masaż jest jest jedną z metod wykorzystywanych do zwalczania objawów stwardnienia rozsianego. Istnieje wiele form tej metody. Niektóre z nich są bardzo energiczne i mają na celu wyrównanie napięcia mięśniowego. Taka forma masażu nie jest odpowiednia dla osób z SM, ponieważ wiele z ich problemów, jak np. spastyczność, są wynikiem uszkodzeń neurologicznych i nie mogą być rozwiązane przez bardzo energiczny masaż. Natomiast bardziej łagodne i relaksujące formy masażu mogą mieć korzystny wpływ nie tylko poprzez relaksację mięśni i redukcję napięcia, ale także poprzez poprawę ogólnego samopoczucia. Gdy wybieramy się do masażysty ważne jest, aby sprawdzić, jakie rodzaje masażu oferuje i czy jest dobrze wyszkolony. Koniecznie należy go poinformować o naszym SM.

Z masażem często związana jest inna metoda – aromaterapia. Może stanowić formę masażu z użyciem olejków eterycznych, które są także uwalnianie (poprzez podgrzanie) w pomieszczeniu, oddziałując poprzez zmysł węchu.

Refleksologia jest kolejną techniką związaną z masażem – zakłada ona, że energia oraz inne przepływy w ciele człowieka posiadają swoje zakończenia w konkretnych punktach na stopie. Według tej metody problemy związane ze wszystkimi obszarami ciała mogą być wykryte oraz rozwiązane poprzez manipulację stopą. Niektórzy chorzy na stwardnienie rozsiane określają tę terapię jako pomocną oraz relaksującą, choć nie istnieją żadne naukowe dowody potwierdzające wpływ refleksologii na przebieg SM lub choćby na jej główne objawy. Niemniej jednak, jako terapia relaksująca, może poprawić samopoczucie pacjentów.

Chiropraktyka jest zapomnianym już nieco podejściem do ludzkiego zdrowia – to spojrzenie na sposób działania ciała człowieka poprzez tkanki i układy – szczególny nacisk kładzie się na kręgosłup. Ta metoda skupia się na oddziaływaniu na układ nerwowy oraz układ krążenia poprzez specyficzne techniki, najczęściej siłowe, stosowane na kręgosłupie pacjenta. Terapia składa się zazwyczaj z kilku krótkich sesji i twa do kilku miesięcy. Specjaliści od chiropraktyki deklarują szczególną skuteczność w przewlekłych bólach kręgosłupa i pleców oraz silnych bólach głowy.

Osteopatia jest szerzej zakrojoną praktyką – nie skupia się jedynie na kręgosłupie, lecz oddziałuje także na inne kości, stawy, mięśnie oraz pozostałe tkanki. Diagnostyka obejmuje tu także tradycyjne metody, takie jak zdjęcia rentgenowskie, czy badania biochemiczne. Skuteczność osteopatii można zaobserwować przy problemach z ruchomością stawów. Choć przyjmuje się, że osteopatia może poprawiać samopoczucie osób chorujących na stwardnienie rozsiane – brak naukowych dowodów na wpływ tej metody na przebieg choroby.

Źródło: Robinson I., Rose F., Managing Your Multiple Sclerosis, Class Publishing, London 2004, p. 40-42