SM jest częścią Ciebie, ale nie całością

kategorie: Default/Porady

Czasami zarówno Ty jak i Twoi bliscy możecie potrzebować przypomnienia, że choć znalazłeś się w nowej rzeczywistości i masz zdiagnozowaną poważną chorobę, jesteś wciąż dawnym sobą i nie ona Cię definiuje.

Jeżeli SM zaprząta Twoją głowę zbyt mocno, ludzie, z którymi o tym rozmawiasz, będą podążać za tematem, ale po jakimś czasie mogą czuć się przytłoczeni i zaczną się dystansować. Musisz jednak wiedzieć, że kiedy zaczniesz mówić o rzeczach niezwiązanych z chorobą, sprawi im to radość z prostego powodu – rodzina i przyjaciele chcą mieć kontakt z osobą, którą znali jeszcze przed diagnozą. Twoje pomysły, poczucie humoru, opinie są wciąż dla nich ważne! Nie oznacza to, że powinieneś unikać tematu choroby jak ognia. Chodzi tylko o to, żebyś potrafił utrzymać równowagę, a także żebyś sam pamiętał, że SM jest częścią Ciebie, ale nie całością. Wciąż możesz zajmować się tym, co interesowało Cię wcześniej; możesz efektywnie spędzać czas, czuć się dobrze, żartować, spotykać się ze znajomymi, rozwijać zainteresowania. Nie pozwól, żeby SM stało się całym Twoim życiem.

Bywa też tak, że osoby z otoczenia przestają traktować Cię jak dawniej. Niektórzy nachalnie wracają do tematu Twojego zdrowia i tylko na tym się skupiają. Pytają o symptomy, leki, a spotkanie zaczynają od nowinek na temat kuracji. Spróbuj przekierować ich uwagę. Przypomnij, że Twoje życia wypełnia wiele innych spraw, które całkowicie nie mają związku z SM. Możesz wypróbować kilka strategii:

  • Daj do zrozumienia, że interesujesz się też innymi rzeczami. Opowiedz o ciekawej książce, którą ostatnio przeczytałeś; pokaż zdjęcia z wycieczki nad jezioro, zapytaj o zdanie w kwestiach polityki.

  • Interesuj się ich życiem. Zapytaj o dzieci, wakacje, pracę, zdrowie. Pokażesz tym również, że są dla Ciebie ważni.

  • Umów się na randkę lub znajdź fascynujące zajęcie. Zaproś do wspólnego uczestnictwa w niecodziennych atrakcjach. Niech wiedzą, że potrafisz cieszyć się z nowości i zabawy.

  • Gdy wciąż nie rozumieją, powiedz im, że chciałbyś trzymać swoje SM w ryzach i spychać je na dalszy plan zawsze wtedy, kiedy to możliwe.

  • Jeśli wszystkie metody zawiodły, przyznaj, że nie chcesz przez cały czas rozmawiać o SM, bo jest to zwyczajnie nudne.

Pamiętaj również, że na początku choroby zarówno Ty, jak i Twoi bliscy będziecie na niej skupieni. To nic złego. Zdobywaj informacje dla siebie, ale także po to, by móc opowiedzieć o SM innym. Kiedy będą mieli pełny obraz, nie będą pytać o niepotrzebne kwestie, a jednocześnie będą mogli przewidzieć, że możesz źle się czuć, nawet jeśli tego po Tobie nie widać.

Na podstawie książki Rosalindy Kalb, Nancy Holland i Barbary Giesser „Multiple Sclerosis for Dummies”.