Bezpieczeństwo podczas ćwiczeń

kategorie: Default/Porady

Ćwiczysz po to, aby czuć się i funkcjonować lepiej. Nie sprawdzi tu się jednak zasada, że im więcej bólu, tym więcej zysków. Nie ma potrzeby, abyś zmuszał się ponad własne możliwości. Zwróć uwagę na komfort i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Postaraj się planować ćwiczenia na czas, kiedy masz najwięcej energii – nie ma sensu zaczynać, kiedy jesteś całkowicie wyczerpany. Jeśli zaczniesz ćwiczyć i po chwili będziesz czuł się zmęczony, zrób sobie przerwę. Czasami kilka minut wystarczy, aby wrócić do formy i znów nabrać siły i ochoty na ćwiczenia.

Poświęć kilka minut na rozgrzewkę, a następnie na spokojne ochłodzenie organizmu po każdych intensywnych ćwiczeniach. Przykładowo, dobrym pomysłem jest wypicie szklanki zimnej wody lub soku, zanim zaczniesz ochładzać temperaturę swojego ciała. Rozluźnij stawy poprzez delikatne, kołowe ruchy kończyn, aby w późniejszym czasie uniknąć nadwyrężeń. Kiedy skończysz ćwiczyć, powoli rozciągaj mięśnie, które były najbardziej aktywne. Pozwoli to zapobiec skurczom i sztywności. Na koniec wypij kolejną porcję wody.

Nie zmuszaj się do przekraczania granic – znacznie bezpieczniej jest ćwiczyć regularnie, nie ponad swoje siły, niż zmuszać się do osiągania wyników powodujących wyczerpanie, po którym musisz dochodzić do siebie przez następny tydzień.

Ćwicz w chłodnym środowisku – nawet niewielki wzrost temperatury Twojego ciała może sprawić, że symptomy SM zaczną być bardziej dokuczliwe. Chwilowe nasilenie objawów zwane przez lekarzy pseudo-pogorszeniem nie powinny Cię jednak martwić. Znikną zaraz po tym, kiedy ciało obniży temperaturę. Jeśli jesteś wyjątkowo wrażliwy na gorąco, możesz chronić się poprzez picie zimnej wody podczas ćwiczeń, oddychający, dostosowany ubiór chłodzący. Powinieneś również używać wszelkich dostępnych narzędzi chroniących przed słońcem i przegrzaniem, takich jak opaski na głowę, klimatyzacja itp.

Jeśli masz kłopoty z koordynacją i równowagą, ćwicz blisko ściany lub krzesła, a najlepiej poproś kogoś o pomoc – niech asekuruje Cię i w razie potrzeby przytrzyma. Jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie w pozycji stojącej, Twój fizjoterapeuta może zaproponować Ci ćwiczenia na siedząco lub na macie. Uważaj na śliskie podłogi, a także kafelki na basenach. Możesz również zaopatrzyć się w buty lub skarpetki antypoślizgowe.

Zanim wybierzesz swojego trenera lub fizjoterapeutę, upewnij się, że ma doświadczenie z ludźmi chorymi na SM. Trenerzy, którzy nie spotkali się wcześniej ze stwardnieniem rozsianym, mogą nie rozumieć ograniczeń związanych z chorobą – zmęczenia, osłabienia mięśni. Upewnij się, że trener wyznacza realistyczne cele dostosowane do Twoich możliwości.

Na podstawie książki Rosalindy Kalb, Nancy Holland i Barbary Giesser „Multiple Sclerosis for Dummies”.