Jak efektywnie zmienić nawyki żywieniowe?

kategorie: Default/Porady

Dobre intencje nie wystarczą, żeby wprowadzić zmiany do swojego jadłospisu. Biorąc pod uwagę to, że zdrowe żywienie wpływa na symptomy SM, postaraj się cały czas pamiętać, dlaczego wprowadzasz nowe zwyczaje. Oto kilka barier, które mogą przeszkadzać w osiągnięciu zamierzonego celu.

Zmęczenie

Jeśli przez większość czasu jesteś zmęczony, przygotowywanie zdrowych posiłków może okazać się dla Ciebie zbyt pracochłonne i wymagać zbyt wiele wysiłku. Sięgasz wtedy po niezdrowe przekąski w przekonaniu, że tak jest łatwiej. Możesz mieć również tendencję do spożywania dużej ilości cukru, co daje Ci chwilowy zastrzyk energii, jednak po kilkudziesięciu minutach znów czujesz się źle. To koło zamknięte – niezdrowe jedzenie sprawia, że jesteś zmęczony, przez zmęczenie sięgasz po niezdrowe jedzenie. Udaj się po poradę lekarską! Dietetycy pomogą ułożyć dietę opartą na zdrowych i szybkich do przygotowania posiłkach. Poszukaj porad dotyczących mało pracochłonnego gotowania. Jeśli możesz, zaopatrz się w narzędzia ułatwiające gotowanie, np. szybkowar. Zoptymalizuj swoją kuchnię tak, aby gotowanie stało się proste i przyjemne. Poproś kogoś o pomoc w zakupach.

Depresja

Tak jak zmęczenie, depresja jest częstą przypadłością przy SM. Niestety, depresyjny nastrój wpływa na apetyt i pacjenci jedzą o wiele mniej lub o wiele więcej niż potrzebują. Żadne ekstremum nie jest zdrowe! Jeśli przestałeś czerpać przyjemność z jedzenia lub przeciwnie – zajadasz kłopoty, skontaktuj się z lekarzem. Inne objawy SM, takie jak zmęczenie lub medykamenty przyjmowane w związku z symptomami SM, mogą zmieniać apetyt, ale bardzo ważne jest ustalenie, czy to obniżenie nastroju jest winowajcą kłopotów z odżywianiem. Pamiętaj, że nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną!

Problemy z poruszaniem

Niektórzy chorzy mają kłopoty z przygotowywaniem zdrowych posiłków z powodu trudności z poruszaniem, za czym idzie trudność w zrobieniu odpowiednich zakupów czy brak miejsca na wózek w kuchni. Przygotuj swoją przestrzeń w taki sposób, żebyś zawsze miał dostęp do produktów – ułóż nisko puszki ze składnikami, poproś o pomoc w zakupach albo zamawiaj je przez internet – dostawca przyniesie produkty do domu. Jeśli jesteś zwolennikiem mrożonych dań, upewnij się, że wszystko, co kupujesz, nie zawiera zbyt dużej ilości soli, która podnosi ciśnienie, i tłuszczu, przez który człowiek nabiera wagi.

Dietetyk pomoże Ci w wyborze zdrowych produktów, a także doradzi, jak przygotować proste, ale zdrowe menu, na które będziesz musiał poświęcić niewiele czasu. Być może podsunie pomysły na to, jak zorganizować przestrzeń kuchenną, tak by wszystko, czego potrzebujesz, było w zasięgu Twojej ręki.

Na podstawie książki Rosalindy Kalb, Nancy Holland i Barbary Giesser „Multiple Sclerosis for Dummies”.